על הקרבה ועיקרון / אלברט שבות, פנמה

על הקרבה ועיקרון, מאמר של אלברט שבות, פנמה, קובץ pdf

אינני יכול להעמיד פנים, לזייף את עקרונותי ולהתחייב על דבר שאינני משוכנע בו ולא מאמין בו; אולם כן אני מוכן להציע חלופה אחרת.

אוהב אותה אהבת אמת. צילום: אימג'בנק, מראות אימג'

אוהב אותה אהבת אמת. צילום: אימג'בנק, מראות אימג'

רוני:

אני חילוני שמנהל קשר כבר קרוב לשנה עם בחורה דתיה. אני אוהב אותה אהבת אמת והיא אותי. אנחנו כל כך אוהבים שלא הצלחנו לשמור נגיעה אפילו, וזה משהו שבשבילי הראה המון.

הבעיה היא שבמשך השנה הזו היו לה כל מיני נסיגות בגלל עניין הדת. הבהרתי לה שאין ביננו כזו תהום כמו שהיא מציגה, וכי אני מוכן להקריב המון בשבילה ובשביל אהבתנו – אשמור שבת, כשרות, טהרת המשפחה, חינוך הילדים לפי הדת וכו'.

אך עם זאת הבהרתי שלא אהיה דתי. ועם כל זאת המשכנו, ואנו עדיין מטורפים אחד על השני ומבחינתי היא אף אישתי לעתיד.

בשנה האחרונה ויותר מפעם, נפרדנו וחזרנו לסירוגין. ובימים האחרונים היא החליטה שזהו. היא חייבת לחתוך בבשר החי, ולהתעלם מכל החיבור המדהים והכנה הזה ומהאהבה הזו ולהתנתק ממני.

אני סובל ואני יודע שגם היא. תמונתה תמיד נמצאת מול עיניי ואני רוצה להוכיח לה שאין תהום ביננו ואיני יודע איך. היא לא מוכנה לשמוע אותי אולי בגלל המאבק הפנימי עם עצמה שמקשה עליה להתמודד עימו. מה עליי לעשות? אני נאחז בה בציפורניים, אוהב אותה ורוצה אותה יותר מכל. יש לציין שאימה חילונית גמורה ואביה דתי והם הקימו בית לתפארת! אם זו לא הוכחה שהקשר בינינו אפשרי- אני לא יודע מהי הוכחה.

הבהרתי לה בפירוש שאני מוכן, בלב שלם, לשמור שבת כהלכתה על כל המשתמע: בית-כנסת, שולחן שבת, קידוש והכל. מה עוד וזה מאוד קרוב אליי.

אני אוהב אותה כל כך ויודע שהיא אהבת חיי ורוצה בה כאישתי יותר מכל דבר בעולם! אני נשמע כמו ילד בן 16 אני יודע. אבל לא מצליח להסביר לה שהאהבה שלנו, שוב, "שלנו", תגבור על כל מכשול ובמקום חומות אנו נבנה גשרים.

אולי אני לא מצליח להגיע אליה בגלל היותי חילוני, ואילו זה היה בא מאדם דתי- אולי זה היה אחרת. אני כבר לא יודע מה לעשות, ואני לא רוצה לוותר עליה ולא אוותר.

אלברט:

רוני שלום,

מה זאת אומרת אתה מוכן לשמור שבת וטהרת משפחה וכשרות אבל לא להיות דתי, האם אתה מבין את דבריך? ומה יהיה רוני, אם וכאשר יצוץ איזה ריב בינכם לאחר החתונה כפי שקורה בכל בית נורמלי, האם אתה רואה את עצמך ממשיך לשמור את השבת ובית-כנסת וקידוש באותו יום של הריב? אני אישית לא הייתי יכול לקיים הבטחה כזאת באווירה כזאת.

מה שאני רוצה להגיד לך רוני, שהאהבה יפה וטובה ומקסימה, וקיים גם המושג של הקרבה למען האהבה, אך לא בתחום של העקרונות. כלומר אינך יכול להגיד לי אני אתפלל ואשמור שבת, ובמקביל תן לי 100 ש"ח עבור כל יום של תפילה ותחנונים ומעשים טובים. כמו שאינני יכול להגיד לך שאני הולך לגנוב ולאנוס ולשדוד אם מישהו יגרום לי דבר רע. אולי הדוגמאות שהבאתי לא טובות אבל מה שרציתי להגיד הוא כי לא מתמקחים על עקרונות ולא מנהלים משא ומתן עליהם, גם לא מקריבים את העקרונות אפילו עבור הדבר הנעלה ביותר, כמו האהבה שלך.

לפי דעתי, הבחורה הדתיה שלך תפסה את האבסורד הזה שנובע מהבטחתך, הסיקה את המסקנות הנכונות וחתכה! היא שיחקה את התפקיד האחראי ואתה נותרת עם האצבע בפה לא מבין מה קורה – איך היא יכולה לוותר על הצעתך הנדיבה!

אגיד לך את דעתי ובכל הכנות: אם התיאור שלך אמין ואהבתה אליך כנה, אזי ולפי דעתי היה לך הרבה יותר סיכוי לכבוש את ליבה ואפילו להתחתן איתה, אילו היית אומר לה בכנות כי אינך יכול לוותר על עקרונותיך ולהתחייב להיות דתי, זאת כי הדבר סותר את מהותך ועקרונותיך.

ובמקביל היית כובש את כל עולמה ומה שעוד נותר ממנו, אילו היית פונה אליה בהצעה כזאת למשל: אינני יכול להעמיד פנים, לזייף את עקרונותי ולהתחייב על דבר שאינני משוכנע בו ולא מאמין בו. אולם כן אני מוכן להציע לך את החלופה הזאת: להיות כנה איתך ולתת לך במהלך הנישואין את האפשרות להשפיע עלי בתחום האמונה והדת והקידוש ודרך התורה והיהדות. אם תצליחי במשימתך – לא אני שאתנגד.

אני כבר יודע, לפי התיאור שלך, כי יש לך עסק עם בחורה רצינית וישירה, ואני סומך עליה שתבחון עניינית את הצעתך ואת כנותה.

הכנות רוני פותחת שערי ברזל לא רק שערי הלבבות.

אלברט שבות

אלברט שבות. על הקרבה ועיקרון